Порядок та способи зняття арешту з розрахункових рахунків під час виконавчого провадження
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зобов’язаний вживати, передбачений цим Законом, заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Посилання: Закон України Про виконавче провадження.
Відповідно до частини третьої статті 52 Закону України «Про виконавче провадження» не підлягають арешту в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що перебувають на рахунка із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом.
Банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходяться на таких рахунках, зобов’язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках.
Так, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 59 Закону України «Про виконавче провадження», підставами для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є: отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення на стягнення та такі кошти заборонено законом.
Перелік коштів на які заборонено звертати стягнення зазначений у статті 73 Закону України «Про виконавче провадження»:
Кошти, на які не може бути звернено стягнення:
- вихідну допомогу, що виплачується в разі звільнення працівника;
- компенсацію працівнику витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим відрядженням;
- польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних;
- матеріальну допомогу особам, які втратили право на допомогу по безробіттю;
- допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами;
- одноразову допомогу у зв’язку з народженнямдитини;
- допомогу при усиновленнідитини;
- допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
- допомогу на дітей одиноким матерям;
- допомогу особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, по догляду за дитиною з інвалідністю, по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом;
- допомогу на лікування;
- допомогу на поховання;
- щомісячну грошову допомогу у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства громадян, які проживають на території, що зазнала радіоактивного забруднення;
- дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання.
Стягнення не здійснюється також із сум:
- неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги;
- грошової компенсації за видане обмундирування і натуральнее постачання;
- вихідної допомоги в разі звільнення (виходу у відставку) з військової служби, служби в поліції та Державної кримінально-виконавчої служби України, а також грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом;
- одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;
- грошової допомоги, пов’язаної з безоплатним забезпеченням протезування (ортезування) учасника антитерористичної операції, учасника здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, які втратили функціональні можливості кінцівок, благодійної допомоги, отриманої зазначеними особами, незалежно від її розміру та джерела походження.
Також, відповідно до статті 72 Закону України «Про виконавче провадження», звернення стягнення на допомогу з державного соціального страхування та соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства.
Стягнення допомогу з державного соціального страхування, що виплачується в разі тимчасової непрацездатності та в інших випадках, допомогу по безробіттю та соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства, призначену відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", може бути звернено виключно за рішеннями про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також втратою годувальника, тобто на дані виплати можна звертати стягнення, але ні якому разі не можна накладати арешт на дані кошти.
Також, слід зазначити, що у разі накладення арешту на рахунок на який надходить пенсія або заробітна плата, арешт з даних рахунків знімається так як законодавством передбачено окремий порядок здійснення відрахувань з заробітної плати та пенсійних виплат ( стаття 70 Закону України «Про виконавче провадження») і тому арешт даних коштів позбавляє боржника джерел до існування та порушує його право на соціальний захист і є порушенням статей 7,22,46,58,68 Конституції України.
Але, все ж таки, якщо арешт на вищезазначені кошти накладено боржнику, необхідно звернутися до виконавця з заявою в якій зазначити що арештований рахунок має спеціальний режим використання і до заяви додати довідку яка свідчить які саме кошти надходять на рахунок і відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 59 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець повинен зняти арешт з рахунку, якщо він відмовляється то залишається єдиний вихід - це подача скарги або позовної заяви до суду на незаконну бездіяльність державного виконавця в частині не зняття арешту з коштів боржника.
Див. також
Отримати консультацію з правових питань можна:
Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 54056, м. Миколаїв,вул. Космонавтів, 61, тел. (0512) 44-54-60, 44-54-61.
Відділі Березанське бюро безоплатної правової допомоги Миколаївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою:57401, смт Березанка, вул..Центральна, 41, тел..(05153) 2-11-46; 093-85-85-593.
Перейти на офіційну сторінку ББПД на Facebook можна за цим посиланням.
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.
Ще більше консультацій на інформаційному ресурсі WikiLegalAid.
Місце розташування та контакти відділів бюро правової допомоги тут.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)