Щодо послуги розподілу газу як невід’ємної складової енергетичної безпеки регіону

Дата: 26.01.2021 21:22
Кількість переглядів: 475

Акціонерне товариство «Миколаївгаз» є Оператором газорозподільних мереж, має відповідну ліцензію та надає послуги з розподілу (доставки) природного газу споживачам на території Миколаївської області.

Фото без опису

Газорозподільні мережі - це системи газопроводів високого, середнього та низького тиску, а також вуличні та газопроводи вводи. Їх загальна протяжність у Миколаївській області становить 8 тис 756 км. Крім того, це обладнання, споруди та об’єкти, пов’язані із роботою зазначених газопроводів - газорегуляторні пункти (ГРП та ШГРП), станції елекгрохімзахисту та інше.

В Україні газорозподільні мережі мають різну форму власності

60% газопроводів належать державі, решта — операторам ГРМ, знаходяться в комунальній, кооперативній або приватній власності.

Півтори тисячі фахівців «Миколаївгазу» забезпечують щоденне утримання та обслуговування всієї газорозподільної системи, незалежно від форми власності. «Миколаївгаз» несе відповідальність за безперебійну та безпечну доставку газу газовими мережами всім споживачам регіону. Для цього організовано та забезпечено роботу аварійно-диспетчерської служби 104, щоденне обслуговування мереж, ремонт та модернізація газопроводів, встановлення та повірку лічильників газу, облік спожитого газу, сервісне обслуговування споживачів тощо.

Оператор ГРМ несе відповідальність за стабільну роботу закріпленої газової мережі, безаварійне та безперебійне газопостачання на території ліцензійної діяльності.

Тариф на розподіл (доставку) газу для кожного оператора ГРМ щорічно затверджує державний регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Крім того, НКРЕКП проводить регулярні перевірки та контроль за діяльністю Операторів ГРМ.

Тариф на розподіл — це вартість гарантованої доставки кубічного метра газу до споживача. НКРЕКП розраховує цю величину для кожного оператора ГРМ шляхом співвідношення вартості витрат на обслуговування газорозподільної мережі до річної замовленої потужності (обсягу газу, доставленого до споживачів за рік).

Тариф — єдине джерело фінансування газорозподільних мереж та оператора ГРМ.

Відповідно до Постанови НКРЕКП від 30.12.2020 р. №2777 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Миколаївгаз» з 1 січня 2021 року підприємству встановлено тариф на послуги розподілу природного газу в розмірі 1,95 грн. за 1 м куб. на місяць (без урахування ПДВ).

Найбільшими елементами витрат у структурі тарифу є:

  • фонд оплати праці, який із нарахуваннями складає 46,1% планової тарифної виручки;
  • придбання природного газу на нормативні втрати та виробничо технологічні витрати, що складає 31,2% планової тарифної виручки.

Решта елементів витрат структури тарифу не перевищують 5% планової тарифної виручки. Серед них, зокрема, вартість придбання матеріалів (паливо, електроенергія, запчастини, розхідні та ін. матеріали), операційні витрати, амортизаційні відрахування, встановлення, повірка та заміна лічильників населенню тощо.

Отже, основні, витрати підприємства пов’язані з вартістю газу, який Оператори ГРМ закуповують для технологічних потреб.

Технологічний газ використовується для забезпечення належного тиску газу в мережах, щоб газ рухався по газопроводах до споживачів. Вартість цього газу є чи не найбільшою складовою вартості доставки. Він закуповується газорозподільними підприємствами за ринковою ціною, із застосуванням тендерних процедур.

Ще одна значна складова тарифу - заробітна плата працівників.

Щоб кожен споживач мав надійне газопостачання своєї оселі, господарства, офісу або підприємства, газорозподільні мережі треба постійно обслуговувати. Щодня газовики долають сотні кілометрів, обстежуючи газопроводи на предмет витоків газу, усувають пошкодження мереж і обладнання, виконують капітальні ремонти й осучаснюють мережі для надійного та безперебійного газопостачання.

У «Миколаївгазу» працюють близько 1,5 тис. працівників - у всіх районах Миколаївської області. Вони мають спеціальні знання, навички, досвід. Багато з них виконують свою роботу незалежно від погодних умов та карантинних обмежень аби забезпечувати споживачам безперебійне газопостачання.

Останніми роками через низький рівень заробітної плати газорозподільні підприємства втратили сотні й навіть тисячі кваліфікованих кадрів. На оплату праці фахівців у тарифі на 2021 рік закладено 37,8%. У 2020 році середня заробітна плата у газорозподільній галузі становить близько 10 тис. гривень. Цей рівень оплати праці є нижчим за середній по промисловості в Україні й у Миколаївській області зокрема, і суттєво нижчий у порівнянні з працівниками компаній-операторів розподілу електроенергії. Для них НКРЕКП у тарифі встановила середню зарплатню на рівні 16 тис. грн.

Крім того, за рахунок тарифу фінансуються робота аварійно-диспетчерської служби 104, поточні ремонти, заміна й осучаснення газового обладнання, щоденні заходи з обслуговування мереж задля підвищення безпеки газопостачання споживачів, усі необхідні роботи з обліку газу. Крім того, НКРЕКП передбачила в тарифі на розподіл кошти для формування обмінного фонду лічильників газу, які встановлюватимуть побутовим клієнтам на час проведення повірки індивідуальних газових лічильників. Усі ці витрати є постійними, фіксованими й контролюються Регулятором.

Слід також зауважити, що у 2021 році з платіжок за розподіл (доставку) газу зникнуть температурні коефіцієнти приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов. Після двох років судів обсяги технологічних втрат газу враховані Державним регулятором в тарифі на його доставку.

Виходячи з викладеного, чітко видно, плата за розподіл газу - це не плата «за трубу», як сьогодні часто її називають.

Послуга розподілу газу - це складний технологічний процес, який має свою собівартість, забезпечується спеціалізованими структурами та фахівцями.

Саме завдяки роботі Операторів газорозподільних мереж досягається безпечне та безаварійне газопостачання кожного споживача.

За інформацією АТ «Миколаївгаз».

Офіційний сайт Миколаївської ОДА.


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь