Україна є вагомим експортером сільгосппродукції в світі, однак час від часу вітчизняні виробники наражаються на значні проблеми при здійсненні експорту вирощеної продукції.

Складність полягає у тому, що у кожній країні є свої фітосанітарні вимоги, дотримання яких є обов'язковою умовою для експортера. Так, наприклад, у країнах Євразійського економічного союзу, завезення продукції можливе лише з спеціальних ділянок на яких відсутні карантинні організми – з так званих вільних зон.  

Доречно зауважити, що вільна ділянка, або вільна зона регламентується низкою міжнародних стандартів з фітосанітарних заходів, а також угодою щодо застосування фітосанітарних заходів Світової організації торгівлі. В нашому законодавстві порядок офіційного встановлення статусу вільної зони прописаний в наказі Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2012 №487. 

Особа яка планує здійснювати експорт сільгосппродукції повинна знати фітосанітарні вимоги країни, про які вона детально можна ознайомитися на сайті Держпродспоживслужби України (www.consumer.gov.ua). Вразі необхідності встановлення статусу вільної зони особа звертається до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Пакет необхідних документів в себе включає:

  • заяву
  • копію плану земельної ділянки
  • на якій планується офіційне встановлення статусу
  • копію документа, який засвідчує право власності або користування (в тому числі оренди) на земельну ділянку.

Слід заначити, що ця процедура платна, 1гектар обстеження залежить від прожиткового мінімуму  0,0412. Вартість послуги з 01.01.2021 – 90,1868 грн./га

За результатами проведених фітосанітарними інспекторами заходів: обстеження, відбір зразків, тощо, заявленій ділянці офіційно присвоюється статус вільної зони та надається відповідний загальнодержавний реєстраційний номер.

Важливо зауважити, що вразі виявлення карантинних організмів, заявнику буде відмовлено у наданні статусу. Крім того, отримання статусу «вільна зона» також накладає на власника ділянки певні обов'язки.  

За більш детальною інформацією звертайтеся за адресою  Миколаївська область, Миколаївський (Березанський) район, смт. Березанка, вул. Новосельська, 7а. тел. (066) 0481438.


С. Міньок
Головний спеціаліст 
ГУ Держпродспоживслужби 
в Миколаївській області.