Регіональний ландшафтний парк Тилігульський: впроваджено заходи зі збереження місць гніздування коловодних птахів

Дата: 13.11.2021 15:30

Навіть на потенційно сприятливих для відтворення багатьох видів птахів ділянках парку спостерігається дефіцит природних помешкань та низька успішність гніздування пернатих.

Джерело публікації: Регіональний ландшафтний парк "Тилігульський"

Негативно впливають на їх розмноження такі чинники:

• заростання очеретом природних островів та кіс;
  • підтоплення земель внаслідок нагону води з моря;
  • раннє обсихання та падіння рівня води у внутрішніх озерах;
  • знищення гнізд хижаками, розлякування тварин місцевими жителями та відвідувачами тощо.

Успішність гніздування птахів на берегах та косах взагалі мінімальна, у першу чергу, через хижацтво лисиці (Vulpes vulpes), єнотовидної собаки (Nyctereutes procyonoides) та навіть шакала (Canis aureus). До цього додається конкуренція за місця гніздування з бакланом великим (Phalacrocorax carbo) та мартином жовтоногим (Larus cachinnans).

Одним із шляхів відтворення популяцій рідкісних та зникаючих представників орнітофауни заповідного об’єкту є впровадження на його території біотехнічних заходів.

Подібна робота проводилась протягом року в закритих озерах та мілководдях пересипу Тилігульського лиману біля села Коблеве Миколаївського району. Вони є найбільш придатними місцями для облаштування штучних гніздівель в межах РЛП «Тилігульський». Весною поточного року тут було споруджено три острівці-платформи загальною площею 500 кв. м (2 Х 200 м, 5 Х 10 м та 5 Х 10 м), на яких протягом травня-липня гніздилися: крячок рябодзьобий – 82 пари, мартин тонкодзьобий – 73 пари, крячок річковий – 35 пар, кулик-довгоніг – 3 пари та чоботар – 2 пари. Останні два види занесені до Червоної книги України, решта охороняється міжнародними конвенціями. Успішність виведення потомства в таких умовах становила близько 90 %. Нещодавно поруч з існуючими було споруджено ще п’ять острівців-платформ загальною площею 800 кв. м (3 Х 200 м, 2 Х 100 м) та один збільшено на 200 кв.м.

Зазначені заходи були впроваджені за фінансової підтримки ТОВ «ДТЕК Тилігульська вітроелектростанція».