Верховна Рада України прийняла закон про мобінг, який передбачає відповідальність за цькування і приниження на роботі.

Мобінг (цькування) – дії роботодавця або окремих працівників трудового колективу, спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.

Людина, яка відчуває приниження і цькування на роботі, часто не знає, куди звертатися по допомогу. Варто запам'ятати, що цими питаннями займається Державна служба з питань праці. Повну інформацію про види мобінгу, відповідальність за його вчинання та алгоритм дій потерпілого дивіться у відео.

У разі вчинення мобінгу працівник має право:

  • Звернутись з скаргою до Управління Державної служби з питань праці, яке здійснює нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю.
  • Звернутись з позовною заявою до суду щодо визнання фактів цькування та їх усунення (без подальшого припинення працівником трудової діяльності на період розгляду провадження у справі).
  • Отримати відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок мобінгу у розмірі витрат, які понесла особа під час лікування. Увага! відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок мобінгу можливе у разі підтвердження факту його вчинення на підставі судового рішення, що набрало законної сили.
  • Розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору та продовжує чинити мобінг.

Яка відповідальність за вчинення мобінгу?

Від початку грудня 2022 року за мобінг на роботі передбачено адміністративну відповідальність: за перше правопорушення — штраф 1700-2550 гривень або 20-40 годин громадських робіт; друге та кожне наступне порушення протягом року або коли цькування ведеться групою осіб — штраф 3400-5100 гривень або 40-60 годин громадських робіт.


Бюро безоплатної правової допомоги.