Як дбати про емоційну стійкість?

Дата: 18.08.2023 11:00

Як дбати про емоційну стійкість❓

1️⃣ Дотримуйся своїх цінностей.

Цінності визначають, якою людиною ти хочеш бути, як хочеш ставитися до людей, що оточують і світу, яким сенсом хочеш наповнити своє життя.

Як визначити цінності й що з ними робити?

Фото без описуПодумай, якою людиною ти хочеш бути? Запиши собі три-чотири якості. Сміливіть? Щедрість? Наполегливість? Відданість?

Фото без описуЗ часом і досвідом цінності можуть змінюватися, це нормально.

Фото без описуПодумай, які події ти хочеш пережити у своєму житті? Які стосунки з людьми хочеш би мати? Якою людиною треба бути і як жити, щоб переживати таке?

Фото без описуПодумай, як будувати стосунки і з якими людьми, щоб це відповідало твоїм цінностям.

Фото без описуСклади план дій на наступний тиждень: що ти будеш робити, щоб наблизити себе до своїх цінностей, що казатимеш?

Цінності додають орієнтири й сенси. Рух по життю згідно з цінностями робить його більш насиченим і цікавим. Навіть у найважчі часи.

2️⃣ Турбота про мозок і ментальні ресурси

З дитинства нас вчать піклуватися про фізичне здоров’я. На жаль, мало розповідають, як берегти ресурси нервової системи.

Спробуй додати в життя ці прості звички. Вони допоможуть поповнювати ментальні ресурси:

Фото без описуНамагайся достатньо спати. Не забувай провітрювати кімнату перед сном.

Фото без описуНе читай новин зранку й перед сном. Хоча б спробуй.

Фото без описуПереглянь свій інформаційний раціон і викинь із нього контент, що не несе користі, а навпаки — шкодить самопочуттю.

Фото без описуУникай переїдання. Не «заїдай» стрес фаст-фудом чи солодким.

Фото без описуСпробуй відмовитися від алкоголю та нікотину. Бо згодом вони додають тобі ще більше суму. Також з’являються проблеми зі сном.

Фото без описуФізична активність корисна не тільки для м’язів. Вона чудово розвантажує голову.

Фото без описуЧастіше гуляй.

Фото без описуРоби собі теплі ванни чи душі.

Фото без описуЯкщо в тебе немає творчого хобі, спробуй знайти щось для себе: малювання, музика, танці... Спитай свою внутрішню дитину, чого їй не вистачає.

Фото без описуСкладай «меню» активностей на тиждень і місяць; не забувай додавати туди те, що походить із твоїх цінностей.

Фото без описуНе соромся ділитися з близькою людиною своїми відчуттями, щоб негатив не накопичувався всередині.

3️⃣ «Кола контролю»

Часом буває дуже важко, бо беремо на себе забагато зайвої відповідальності. І тоді почуваємося слабаками, які нічого не можуть. Давай визначимо, що у твоїй зоні відповідальності, а що — ні. Ця вправа називається «Кола контролю».

Намалюй два кола, одне в одному. У маленькому колі запиши все, що можеш контролювати. Наприклад:

Фото без опису Як часто я спілкуюся з родиною?

Фото без опису Чи подобається мені, як я проводжу дозвілля?

Фото без опису Що я роблю, щоб позбутися поганих звичок?

У великому, зовнішньому, колі напиши всі речі й питання, які тебе турбують, але на які не можеш вплинути. Наприклад:

Фото без описуПовномасштабна війна йде більше року.

Фото без описуІнші люди ігнорують правила безпеки.

Фото без описуЛюди не відрізняють ІПСО тощо.

Звісно, неможливо постійно уникати думок про речі у великому колі.

Щоб почуватися спокійніше, частіше направляй увагу й сили на те, що можеш контролювати.

4️⃣ Планування й цілі

Став собі цілі. Це допоможе концентрувати дії й енергію, а також зменшить невизначеність. Чим більше орієнтирів, тим легше подолати шторм.

Як правильно ставити цілі:

Фото без описуВони мають бути конкретні й вимірювальні.

Фото без описуЦіль має бути реалістичною для виконання.

Фото без описуЦілі мають відповідати твоїм цінностям.

Фото без описуУ виконання цілі має бути строк.

Кожну ціль можна розбити на кроки, визначити час на кожен крок і все це записати собі десь в нотатках або табличці.

5️⃣ Сортування проблем

Іноді здається, що в твоїй зоні відповідальності «гора» проблем, — і руки опускаються. Радимо розбити гору на купки й розставити за пріоритетам.

1. Спершу склади перелік проблем.

2. Придумай принцип сортування.

Наприклад:

Фото без описуневідкладні на сьогодні;

Фото без описудуже важливі, треба вирішити у найближчим часом;

Фото без описуважливі, але можуть почекати тощо.

3.Розкидай проблеми по цим «кошиках».

4.Застосуй метод планування з попередньої методики: визнач строки для проблем, які збираєшся вирішити в першу чергу, розбий їхнє вирішення на етапи й для кожного визнач час.

Таке сортування особливо стає в пригоді, коли проблеми навалюються раптом з усіх боків. Здається, що «гора» більша за тебе. Але ні. Просто використай цю методику.

6️⃣ «Щоденник подяки»

Заведи «Щоденник подяки». Він допоможе бачити світлі моменти щодня.

Суть проста: ти вписуєш трьох людей і три події, яким хочеться подякувати. Наступного дня це перечитуєш і дописуєш ще 3+3.

Коли відчуваєш вдячність, мозок виділяє дофамін. У тебе покращується настрій, і з’являються сили на улюблені справи. Тож добряче дякувати — це не лише про ввічливість. Це користь твоєму ментальному й заразом фізичному здоров’ю.

Більше рекомендацій є в «Аптечці швидкої психологічної допомоги» (shorturl.at/bGKS2), створеної у межах Всеукраїнської програми ментального здоров‘я «Ти як?» за ініціативою Олена Зеленська.