Фітосанітарний стан сільськогосподарських угідь в господарствах Миколаївської області від 03.05.2024 року

Дата: 06.05.2024 11:15
Кількість переглядів: 106

Фото без опису

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ №8 
щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських угідь в господарствах Миколаївської області від 03.05.2024 року


Проведеним фітосанітарним моніторингом встановлено, що на території Миколаївської області розпочався активний літ карантинного шкідника – американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury). Під карантинним режимом у всіх районах області станом на 01.01.2024 року знаходиться 16081,5 га.

Американський білий метелик розвивається у двох поколіннях. Виліт метеликів починається зазвичай у кінці квітня або на початку травня, а літнього покоління - в кінці липня - на початку серпня. Відроджені імаго здатні перелітати на відстані у декілька кілометрів. Масовий виліт метеликів триває 11-14 днів при середніх температурах вище 18°С і продовжується до 20-30 днів. Максимальна активність спостерігається при температурах 20-28°С. Самки відкладають яйця з нижньої поверхні листка, прикріплюючи їх секретом. Навіть сильний дощ не може їх змити. 

За оптимальних умов (вологості повітря 70-80% та температурі 22-25°С) кожна самка здатна відкласти протягом 1-2 днів від 200 до 2000 яєць. Американський білий метелик дуже чутливий до відносної вологості повітря та температури. При вологості 50-60% та температурі 25°С самки зменшують відкладання яєць, імаго та відроджені гусені гинуть при вологості 30-50%. За температур нижчих 12°С припиняється вихід гусениць із яєць. Найбільш сприятливою кормовою рослиною для плідності самок та розвитку гусениць є шовковиця. 

Вихід гусениць із яєць відбувається в ранкові та вечірні години. Через 1-2 години після відродження, гусениці починають живитися і будувати гнізда. Гусениця за період розвитку проходить в основному сім віків. Гніздо гусениць першого-другого віків охоплює декілька листочків, обплетених павутиною. У гусениць п’ятого віку гніздо може досягати розмірів 1-1,5 м. На цей час личинки залишають гніздо і розповзаються по всьому дереву. Перед заляльковуванням гусениці активно пересуваються в пошуках сховища (до 10 м і більше). У цей час вони можуть заповзати в тару, пакувальний матеріал, сільськогосподарську продукцію, розвозитися транспортом. Перед заляльковуванням личинки сплітають навколо себе рихлий павутинний кокон. Зимує лялечка в рихлому сірому коконі із волосків гусениці в щілинах під корою дерев, сухих листках, рослинному смітті, тріщинах будинків та у ґрунті. Основна частина лялечок знаходиться у ґрунті на глибині 3-5 см, окремих особин виявляють на глибині 15 см. Гусениці літнього покоління можуть заляльковуватися на листках в кроні дерев. Частина лялечок (до 10-15%) впадає в діапаузу, тобто вихід метеликів із них відбудеться лише через рік. Значна частина лялечок гине в осінньо - зимовий період в результаті впливу зовнішніх умов, паразитів, хвороб і хижаків.

Проти американського білого метелика необхідно застосовувати комплекс заходів, що включають організаційні, агротехнічні та хімічні методи: 
Фото без описупроведення систематичних обстежень деревних насаджень у зоні вогнищ та можливих осередках. Особливу увагу звертають на найбільш сприятливі для шкідника породи дерев (шовковиця, клен, плодові);
Фото без описузбирання та знищення гусениць і кладок яєць, гілки з гніздами необхідно зрізувати та спалювати;
Фото без описувикористання ловильних поясів, що застосовують для відлову та знищення лялечок;
Фото без описупроведення обприскувань біологічними або хімічними препаратами. Найбільш ефективним є обробки по гусеницям молодших віків. 

Для обробок застосовують пестициди відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні». Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві». 


Сергій РЕКУН

Начальник Головного управління Держпродспоживслужби 
в Миколаївській області        
                                                       

 


« повернутися до розділу «БЛАГОУСТРІЙ ТА КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ»

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь